Růst cen nemovitostí je v realitním oboru každodenním tématem, kterému musí čelit nejenom realitní kanceláře, ale i samotní majitelé. Za poslední dobu hodnota nemovitostí stoupá, a to po celé České republice. Podle odborníků se jen tak nějakého pozastavení nedočkáme. Dalším problémem jsou přísné podmínky hypotečního úvěru, který pak svazuje ruce případným žadatelům. Aby toho nebylo málo, banky neustále zvedají úrokovou sazbu, což zapříčiňuje ještě nižší šance.

Růst cen nemovitostí a jiné parametry

Jestliže jste se doposud nezajímali o vlastní bydlení a teprve se na to chystáte, možná byste se neměli předčasně radovat. Doba, kdy jste si mohli pořídit bydlení za hubičku je už dávno pryč. Vývoj cen nemovitostí směřuje nahoru. Jak jsme vám sdělili v prvním odstavci, není to pouze o růstu cen, ale i o dalších faktorech. Jeden z důležitých faktorů, nebudeme-li počítat cenu, je vlastní kapitál, který by měl být ve výši od 10 do 20 %. Představte si tedy byt v hlavním městě České republiky s dispozicí 2+1. Takový byt zde můžete pořídit například za částku 4 miliony korun. Z této částky si vypočtěte 10 až 20 % a dostanete se přibližně na 400 až 800 tisíc. Jedná se o peníze, které budete muset vytáhnout z vlastní kapsy.

Na koni jsou realitní makléři

Růst cen nemovitostí je pozitivní jak pro majitele, tak i realitní makléře. Vezměte si to postupně. Začneme u majitelů nemovitostí, kteří na růstu cen vydělávají nemalé finanční prostředky. Někteří tuto možnost berou jako vhodnou investici. Pokud s prodejem nemovitostí nespěchají, rádi si počkají, aby v konečném důsledku vydělali více peněz. Pojďme se ale podívat na realitní makléře a vyšší provize, které mají díky růstu cen.

Realitní makléři se těší z větších provizí

Realitní makléři jsou nadšení a není se čemu divit. Růst cen nemovitostí má pozitivní vliv na jejich provize. Budeme-li brát provizi ve výši od 3 do 5 %, může se jednat o krásné peníze navíc. Opět si to ukážeme na jednom z příkladu. Použijeme jednu a tentýž nemovitost před pár lety a nyní. Dejme tomu, že cenový rozdíl bude v přepočtu 800 tisíc. Cena v minulosti byla stanovena ve výši 3,2 milionu korun. Nová cena, tím máme na mysli přítomnost, je vypočítaná na částku 4 miliony korun. Zatímco z částky 3,2 milionu korun to dělá při 5 % finální provizi ve výši 160 tisíc, u nové ceny je to poněkud lepší. Tam jsme se dostali na 200 tisíc. Za stejnou práci si tak realitní kancelář odvádí o 40 tisíc navíc. Vývoj cen nemovitostí jim podle všeho rozhodně nevadí.

Mají vyšší ceny a přísnější podmínky vliv na realitní trh?

Samozřejmě to jakýmsi způsobem realitní trh zasáhlo, jak moc se však úplně neví. Jedna část odborníků je toho názoru, že se nemovitosti prodávají ve stejném počtu, jako tomu bylo v minulosti. Druhá strana už tak optimistická není. Konec konců o tom vypovídají statistiky žadatelů o hypoteční úvěr. Podle nich v minulém roce žádalo o úvěr na bydlení méně lidí, než tomu bylo v minulosti. Jestliže se opět přesuneme do hlavního města České republiky, tam se podle realitních makléřů lukrativní nemovitost prodá do 14 dnů.

Růst cen nemovitostí se týká celého Česka

V článku jste měli možnost dočíst se toho, jak se mění vývoj cen nemovitostí v České republice. Příkladem toho je například Brno. Stejně jako každé jiné město se i tady najdou lokality, o které zájem je a naopak ty, o které ne. Mezi ty úspěšnější v Brně patří bezpochyby Brno střed, Masaryková čtvrt nebo Žabovřesky. Z těchto tří ovšem s největší pravděpodobností vítězí Brno střed. Růst cen nemovitostí se dočkala i jiná velká města, nejenom Praha či Brno. Z dalšího výrazného navyšování cen se netěšili obyvatelé Pardubic, kde během posledních pár let stouply ceny o 35 až 40 %.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here